Byl jsem požádán svým přítelem o zhodnocení dostupných SW přehrávačů, protože poslední větší příspěvek o Foobaru byl na našem föru v roce 2012, o JPlay v roce 2011, o cPlay v roce 2009 a o CMP2 opět v roce 2012. Na ostatních förech není situace jiná a já se zaměřím pouze na přehrávače pracující pod Windows, přehrávače pod Linuxem a Mac ponechám povolanějším.
Diskuse o kvalitě SW přehrávačů se táhnou již roky. Například zde zde má diskuse již 98 stránek, zde zde sedm stránek a pod.
Srozumitelnou formou zhodnotil na svých stránkách „Dobře temperovaného komputeru“ pan Vincent Kars. Na již uvedeném hi-fidelity fóru je na prvé stránce uvedeno pořadí SW přehrávačů:
1. Foobar2000 v 0.8.3
2. cPlay 2.0b36
3. XMPlay
4. Winamp
5. J.River Media Center 16
6. Kat Player
7. StealthAudioPlayer 0.2.1
8. Pure Player 2.7.1
9. Cool Player
10. uLilith (ASIO) Sound Player Lilith for Unicode Oss
11. MPKIT
12. XXHighend Music Player
Příspěvek byl napsán v říjnu 2011 a jak jsem již psal, v diskusi zaznělo 98 stran příspěvků. V tom říjnu 2011 zvítězil Foobar v 0.8.3 která je například ke stažení zde zde , zde, a zde. Tato verze 0.8.3 je považována za počítačovými audiofily za dostatečně audiofilní, ale bohužel (či spíše bohudík z hlediska kvality hudby) příliš strohá a nic moc neumící.
Pro ty kteří na Foobar nenechají dopustit (mám jej nainstalovaný taktéž) a vyžadují aby přehrál doslova „fšecko“ a přitom vypadal jak program od kolotočářů doporučuji vynikající foobar2000 by Audiophile 1.3,
http://audiophilesoft.ru/foobar2000/foo ... ophile.png - klikni na poslední odkaz pro obrázek.
kde najdou vše požadované a navíc mnoho jiného o Foobaru. Stačí stáhnout a nainstalovat (25,9 MB). Má výhodu v tom, že jede nejen na W7/W8 (Wasapi), ale též na starých XP, které Wasapi pochopitelně nemají. Přesto podle mého subjektivního názoru starý dobrý Foobar zasluhuje uznávané třetí místo na pomyslném pořadí kvality, ta bronzová mu sluší. Bohužel mi někdy Google Chrome někdy tuto stránku již neotevírá.
Protože mezi námi nejsou jen „ušaři“ ale též „měřiči“, doporučuji přečíst stránky vynikajícího blogu http://archimago.blogspot.cz/ , kde jsou proměřeny Foobar, JRiver, iTunes, Teac HR a JPlay včetně výsledků měření a ty jsou skutečně zajímavé http://archimago.blogspot.cz/2013/06/me ... rfect.html. V druhé části je proměřen JPlay (který je na fórech považován za podvod na audiofilech) a vůbec celý blog je perfektní!
Nyní uděláme výjimku a přeskočíme rovnou na stupínek nejvyšší z hlediska audiofilního. Toto umístění si kombinace cPlay+cMP naprosto zasluhuje. Bohužel to platí pouze dnes již zastaralý Windows XP, mezi uživateli stále ještě rozšířený (zrovna teď jej používám).
Již cPlay hraje neskutečně dobře a kombinace s cMP absolutně dobře, ale má to jedno veliké, obrovské ale: Špičková kombinace obojího není úkol pro uživatele, ani pro „skladače PC – míním tím 99% pracovníků v IT“, ale pro programátora, nebo totálního fandu. Takže jej ve výsledku dáme na místo druhé, stříbrné.
Vynikající webové stránky jsou zde: CMP ² = CMP + cplay
další zde cMP2
další zde PROJECT CMP2
a pro ty co umí japonsky (nebo používají Google Chrome) je toho hodně v blogu PC laboratoř
Nic ale není straceno. Na fóru nexthardware v oddělení CMP2 = CMP+cplay se rozšířila diskuse o novém SW přehrávači pod názvem HQplayer. Dokonce jsem někde četl názor, že autorem je tentýž, co navrhl cPlay a cMP2. To by potvrzovalo skutečnost, že z domovských stránek cMP2 zmizela celá řada údajů. Faktem ale zůstává, že přehraje vše a ve vynikající kvalitě. Stránky diskuse na nexthardware jsou zde
Domovské stránky jsou zde: Signalist (http://www.signalyst.com/consumer.html)
V japonštině zde : HQplayer http://asoyaji.blogspot.cz/2010/10/hqplayer.html
Dále 75 stránek věnovaných přehrávačům HQplayer, Jplay, PlayPcmWin, StealthAudioPlayer v čínštině zde: (http://www.changye.com.cn/bbs/viewthrea ... ra=&page=1)
Umí toho skutečně mnoho a doporučuji jej všem. Bohužel jeho cena je (relativně) vysoká a mnohým se bude „zajídat“. Ale kdo hledá, najde.
S ohledem na to co umí a jak hraje (doporučuji vyzkoušet), zaslouží si místo nejvyšší, zlaté.
SW přehrávače pro Windows v roce 2014
Re: SW přehrávače pro Windows v roce 2014
Díky za skvělý přehled, na některé z odkazů někdy zabrousím.
Osobně roky používám Foobar (vždy poslední verzi), ale oproti Wasapi preferuji Kernel Streaming. Nyní tak k plné spokojenosti funguju i pod Windows 8.1.
Osobně roky používám Foobar (vždy poslední verzi), ale oproti Wasapi preferuji Kernel Streaming. Nyní tak k plné spokojenosti funguju i pod Windows 8.1.
Re: SW přehrávače pro Windows v roce 2014
Taky používám Foobar se skinem Dark One 3.1. Vyhovuje mi jednoznačně nejvíc (SACD plugin, ripování do jakéhokoli FLAC rozlišení a vzorkování, lyrics plugin). Samozřejmě v neposlední řadě zvukovým výstupem.
Re: SW přehrávače pro Windows v roce 2014
Kdo používá Foobar + Dark One je nová verze v4 : http://tedgo.deviantart.com/art/DarkOne-v4-360862076
Re: SW přehrávače pro Windows v roce 2014
Pokud máte rádi foobar2000 a uvítali byste mobilní verzi, foobar2000 sbírá prostředky na mobilní verze pro "iPhone, iPad, Android, Windows Phone & tablet". Veškeré informace jsou na domovské stránce http://www.foobar2000.org/
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů