FM aktívna anténa

Prostor pro milovníky poslechu LP
JV
Příspěvky: 1438
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

FM aktívna anténa

Příspěvek od JV »

Ahojte.
Aké máte skúsenosti s aktívnymi FM anténami? Je to velký rozdiel oproti klasickým izbovým "drátovým"?
Má to nejaké úskalia? Teda okrem toho že je to ďalší žrút elektriky. :)
Problém bytu v ktorom bývam (zmiešaná konštrukcia - železobetón/tehla) bol vždy slabší signál. Vo všetkých miestnostiach. Ale zase ako kedy. Dosť sa to mení aj s počasím. Niekedy príjem ruší aj keď sa niekto pohybuje po miestnosti. Na druhú stranu sú obdobia keď mi tuner ukazuje plnú stupnicu a hrá to krásne. Nie vždy všetky stanice naraz, čo je ale logické, keďže nie všetky vysielajú z rovnakého miesta. Laboroval som s rôznymi drátovými anténami a ich umiestením v rámci miestnosti - od klasického drátiku až po dipól, ale stále nie som spokojný. Chcel by som dosiahnuť vyrovnanejšieho príjmu.
Počúvatelné sú pre mňa síce iba nejaké 3 - 4 stanice, ale celkom ma ich posluch baví.
Pomohlo by niečo takéto?
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=659 ... icle=78570

Na chalupe (nepálená tehla) som mal podobný (ak nie väčší) problém - tam neskutočne pomohlo keď som drátovú dipól anténu dal na povalu. Ten rozdiel v príjme je neskutočný. Pred tým mi tam na ukazateli príjmu blikala ledva jedna ledka, teraz kontinuálne svietia 3 zo štyroch. Tak isto nebadám vplyv počasia.
Doma bohužial nemám žiadnu povalu, tak sa musím nejak popasovať s izbovým riešením.

blesk666
Příspěvky: 921
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od blesk666 »

Rozdelil by som to na dve casti.
-samotne riesenie anteny
-kvalita tuneru (predovsetkym selektivita a citlivost)
Vyhoda aktivnej anteny je mensia velkost, ine vyhody asi ani nema, kedze ma v sebe len zosilnovac signalu. Co ale v byte moze byt prave to riesenie co potrebujes.

Nemam odskusane ale vraj dobre je aj riesenie od Magnum Dynalab:
Kvalita tuneru (predovsetkym selektivita a citlivost)

Kvalita tuneru je vsak podla mna to zasadne. Mal som od beznych modelov po Sony ST SA5 ES a Accuphase T109 a musim povedat ze game changerom bol az stary analogovy Pioneer TX9500 mkII.

Presne ako pises ty aj ten najvyssi model od Sony a Accuphase na tom boli kazdy den inak, stale doladovanie a manipulacia s antenou. Signal kolisal, silna citlivost na pohyb osob po miestnosti…
Pioneer TX9500mkII odkedy mam (niekolko eokov) tak jak som ho zapojil na tu istu antenu a naladil tak sa ho netreba chytat, signal absolutne stale stabilne rovnaky, absolutne imunny na pohyb osob po miestnosti, pocasie, proste nic a aj ked som pri upratovani pohol s antenou, tak to nebolo skoro vobec zaznamenatelne na zvuku, sile signalu a vyladeni na stredq. Navyse je este aj zvukovo zdaleka najlepsi a najspolahlivejsi z tych co som mal.

JV
Příspěvky: 1438
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od JV »

Ok. Na základe toho rozdelenia teda budem vychádzať z toho že tuner (Yamaha TX-492) momentálne meniť neplánujem, tak ostáva skúsiť niečo poriešiť s tou izbovou anténou.
A jediné čo ma ešte napadá, je skúsiť nejakú aktívnu.
Mám aj káblovku, ale tam (ak sa nič nezmenilo) niektoré súkromné stanice čo počúvam (Jazz, Rock) nie sú.

Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 751
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od šeďour »

Já sem zkusil místo domovní antény (málo stanic...jen ty silný, komerční) aktivní pokojovou.Koupená v GM elektronic za asi 400,- Funguje to ?...ano, funguje.Není to imunní proti pohybu osob, reaguje to na počasí.
Dobře to funguje na příjem DAB, na běžný FM nic moc.Ale FM nepoužívám.

Výborná pokojová anténa je pasivní nastavitelnej dipól od Magnum Dynalab.Mám jí asi dvacet let a nic lepšího jsem nikdy neměl (a že sem toho vyzkoušel).Plynule se nastavuje horizontální/vertikální charakteristika, takže se dá jednoduše naladit na nejlepší příjem konkrétní stanice/stanic.

Umístěnou jí mám v pokoji, na knihovně, asi 2,2 metru vysoko.Nezajímá jí pohyb osob, nezajímá jí počasí.K tuneru jí mám připojenou asi třímetrovým anténním kabelem.
Pozor...na výstupu antény mám připojenej symetrizační člen.
kabelguru.cz

Oldear
Příspěvky: 1587
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od Oldear »

Sice už není doba přijmu na FM tak populární, ale anténa je vždy základem. Drát je na nic, pokojová anténa jen chabá náhražka a ta aktivní je i zdrojem rušení a zkreslení.
Obecně na FM je nutná anténa typu YAGI, stačí i tříprvková, na rozhlas FM je speciální 14 ti prvková, ale musíš ji mít kam umístnit. Pro dálkový příjem se ještě "podkládala" nízkošumovým předzesilovačem, ale dnes to je pasé, protože dálkový příjem nelze, z důvodu zahlcenosti pásma. Jako nouzová náhražka lze použít ten dipol, jak píše šeďour. Jedná se antenní dvoulinku, dříve používanou na I. - III. pásno, která musí mít určitou délku ( to si zjistíš na webu ), která je na obou koncích sletovaná, či zakroucená a u spodní lajny přesně uprostřed přerušená a je zde naletován symetrizační člen ( na 75 Ohmů ) a pak koaxiál do tuneru. Stanov si směr, který chceš přijímat ( kde je nejvíce pro Tebe zajímavých stanic ) a tam ji směruj. Lze to schovat na zeď za skříň, klidně i připíchnout napínačkem. Je dobré pokud nebydlíš v přízemí.
Sám mám již léta vyrobenou tříprvkovou Yaginu a nízkošumovým předzesem a umístněnou na půdě pod střechou v patrovém baráku. Na předzes mám vypínač v poslechovce a ani jej po každé nezapínám, jen pro soustředěnej poslech, či na některé německé stanice, ale tam mám kromě zahlcenosti pásma vliv i počasí. Ty silnější místní, hrajou ve stereu i bez předzesu. Pokud je to ještě slabší signál, tak to přepne do mono a je třeba zapnout napájení předzesu. Pak je to naplno i v neořízlém módu.
Záleží co máš za tuner, zda máš možnost řídit citlivost, či šířku pásma a pod.

Hodně úspěchů.
Naposledy upravil(a) Oldear dne 04 dub 2024 13:52, celkem upraveno 1 x.

Oldear
Příspěvky: 1587
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od Oldear »

*thumbs up*

JV
Příspěvky: 1438
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od JV »

Takže postupne.
Pozeral som čo je tá YAGI anténa - to asi do obývačky moc nezapadne.
Pozeral som aj ten Magnum Dynalab - u nás som vela predajcov nenašiel. Každopádne je v ponuke model sr-100 za 65 eur. Čo je vzhladom na neistý výsledok pre mňa dosť peňazí.
Potom ST 2 za 190 eur. Tá vyzerá šikovne, ale cena je momentálne pre mňa celkom mimo. Zase až tak vážne posluch rádia naozaj neberiem, nehovoriac o tom že mám auto v servise a radšej si ani nepredstavujem čo ma to bude stáť.
Tuner som pred pár rokmi kupoval z druhej ruky za 40.
A naozaj netuším čo je symetrický člen.
Spomínalo sa tu natáčanie antény na vysielač. OK, ale čo v prípade keď menšie lokálne rádiá majú vysielače na rôznych miestach?

blesk666
Příspěvky: 921
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od blesk666 »

Ak to chces za par Eur tak si mozes velmi jednoduchu dipol antenu.
Symezrizacny clen je prisposobenie impedancie z 75Ohm co mas vystup z tuneru na 300Ohm dipol anteny
http://www.ansat-tn.sk/kategoria/antenn ... -iii-asta/

Toto je taka najednoduchsia nahrada dipol anteny. Vies to pripinackami dat na stenu za skrinu. Tym ako to natiahnes vies trichu prisposobit doladenie. Necakaj ale zazraky, ale nic lacnejsie ako tak funkcne uz nie je ak nemas miesto kam dat normalnu antenu (balkon, strecha domu, podkrovie)

https://satelity.ellano.sk/43025/fm-dip ... nedis.html

JV
Příspěvky: 1438
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od JV »

Podobné "kábliky" mám teraz. Ponaťahované kde sa dalo. Skúšal som ich jednotlivo, aj naraz do anténneho zlučovača, ale nikdy som nedosiahol celkom uspokojivý výsledok na všetkých preferovaných staniciach naraz (neviem či je to v mojich podmienkach vôbec možné). Preto som sa pýtal ta to aktívne riešenie, ale ak som to správne pochopil, tak podla všetkého to na FM nemá nejaký zásadný prínos.
Možno ak nebudem niekedy vedieť čo s peniazmi, tak vyskúšam ten Magnum Dynalab sr-100.
Ten syntetrizačný člen je potrebný? Lebo ako som pozrel na ten obrázok, tak naozaj netuším čo by som s ním mal urobiť.

Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 751
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od šeďour »

Moje laditelná pokojová anténa od Mag. Dynalab je tahle.
https://www.magnumdynalab.com/sr-100-fm-antenna/
Už se asi neprodává.Tenkrát před lety jsem za ní dal asi 800 korun.

Oldear má pravdu v tom, že nejlevnější dipól se dá vyrobit z anténní dvojlinky (to je ta černá, plochá s můstkem uprostřed) a symetrizačního členu.Dýlka dipólu je jasná každýmu, kdo se jen trochu zajímá o slušnej příjem FM signálu.Je to násobek vlny (kompromisně její střed), tzv. lambda půl, či čtvrt.Ideální rozměr antény jsou tři metry.Ale to je vhodný tak akorát na střechu, nebo na půdu, kam se moc nechodí.Takže se používá rozměr metr a půl, či třičtvrtě metr.

Výroba dipólu z anténní dvoulinky je jednoduchá, návod bude na internetu.Přívodní kabel k tuneru je běžnej anténní koaxiál.Akorát je na konci potřeba opačnej konektor, než ten, co se strká do TV.
Ale to jasný, že ?

Dvojlinka... http://www.avelektronik.cz/-televizni-3 ... 510-metraz
Symetrizák... https://vysilackymilin.cz/detail-produk ... onektorem/

Ten symetrizační člen je důležitej, jinak anténní přívod rozlaďuje anténu a reaguje na pohyb.Samotná anténa (dipól) může ležet na zemi za aparátem, za skříní, může bejt natažená na zdi, atd.Je potřeba trochu experimentovat se směrováním antény (vzhledem ke směru vysílače), případně s umístěním na vejšku (vzhledem k vyzařovací charakteristice vysílače).

Taky se dá dipól vyrobit ze dvou teleskopickejch antén se symetrizačním členem uprostřed.Nebo z jedný až dvou autoantén.Atd.
kabelguru.cz

Oldear
Příspěvky: 1587
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od Oldear »

Je to jednoduché.
Přílohy
dipol.jpg

JV
Příspěvky: 1438
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od JV »

Som v tomto úplný laik, tak prosím odpustite asi nie práva najodbornejšie formulované otázky.
Ale ak je ten syntetrizačný člen taký dôležitý, prečo nie je priamo integrovaný v tých predávaných anténach? Pozerám že to nie je drahá súčiastka, takže z dôvodu ceny to určite nebude. Dokonca som tieto zariadenia nikde na stránkach s anténnou technikou nenašiel v odkazoch na príslušenstvo k izbovým anténam.
Mi to príde ako dobre utajená ale velmi potrebná pomôcka.
Naozaj tomu nerozumiem. Tunerov a recievrov sa prevádzkujú tony, a vždy je k nim pribalený len taký základný anténny káblik. V návodoch som sa tiež nestretol so zmienkou že by bolo treba nejaký medzičlánok.

PS: Mám na chalupe starý tuner Technics - ten má možnosť zapojenia rôznych impedancií. Čísla si nepamätám a ani už neviem čo som zapojil, ale pokial ma pamäť neklame, tak som medzi tými zapojeniami nejaké rozdiely v príjme nebadal.

Oldear
Příspěvky: 1587
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od Oldear »

Ale on je ve skutečných anténách již integrovaný ( v té krabičce na anténních svorkách ), dříve navíjený, dnes je to formou tišťáku, popř. rovnou formou předzesilovače.

Výrobce tunerů to neřeší, jim stačilo prodat a dali tam takovou velmi nouzovou náhradu. Část majitelů v paneláku to taky neřešila, protože měli společné antény a tak to pouze propojili 75 Ohmovým kabelem od zásuvky k tuneru.

Bez symetrizáku to bude zkreslený a jen částečně funkční a tady při tomto nouzovém řešení si ztráty dovolit nemůžeš. Záleží však na síle signálu v místě poslechu.

Pamatuji se, že na střední škole v dobách "totáče" jsme tajně sledovali televizi NSR na vzdálenost přes 200 km, za využití přípojného kabelu právě od té zásuvky ze společné antény, hozeným přes garnýž a obraz byl jako víno. Nutno podotknout, že jsem byl na intru v šestém patře a s volným výhledem do Bavor.

Tak hodně úspěchů.

kvičko
Příspěvky: 217
Registrován: 22 bře 2013 17:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od kvičko »

Najlepšie riešenie je vonkajšia anténa. Ja mám obyčajný kruhový dipól s anténnym FM zosilňovačom,75 Ohm koaxiálny kábel do miestnosti + 12V zdroj s anténnou výhybkou.

Za totáča sme mali vysoký stožiar, velikú yagi-anténu + symetrizačný člen+predzosilňovač a v miestnosti zosilňovač signálu z bývalej NDR a chytali sme bez problémov rakúšanov aj maďarov krásne čisto stereo bez šumenia,tak to sa nahrávalo na kazety. Hlavne rádio Petofi bolo super,dávali tam veľakrát celé albumy a spústu západnej hudby.Hitparáda O3 bola tiež super,ale Udo Huber do toho moc kecal :-) ,pamätníci vedia.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5462
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: FM aktívna anténa

Příspěvek od lechos »

JV píše:
05 dub 2024 07:17
Takže postupne.
Pozeral som čo je tá YAGI anténa - to asi do obývačky moc nezapadne.
YAGI pro FM má obludné rozměry ale, dá se schovat v obyvačke za nábytkovou stěnu, mezera od zdi 100-150mm
většinou stačí... jenomže ! dnes se vysílá téměř bez výjimky vodorovnou polarizaci :(
ne, dal bych venku nebo aspoň na balkon, čím výše tím lépe. (rádia DDR byly jediné v soc. táboře které vysílaly
v pásmu CCIR (západ))

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů