Záhadné napätie na kostre

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Falltergeist
Příspěvky: 3
Registrován: 29 srp 2023 19:58
Kontaktovat uživatele:

Záhadné napätie na kostre

Příspěvek od Falltergeist »

Dobrý deň,

Mám doma zostavu reproduktorov Sonus Faber Concertino Home (predtým staré Concertino) a kombo prístrojov od Camtechu - zosilňovač V101, CD transport a DA prevodník, ktoré mám už 5 rokov. Pred dvoma rokmi som po jednej búrke počas, ktorej udrelo do vedenia, postrehol rapídny pokles kvality a na čelnom paneli transportu zas zvláštne brnenie. Spočiatku som to neriešil, len som experimentoval s rôznymi káblami, ktoré situáciu zlepšovali no dávnu slávu zostavy mi nevrátili. Možno pred rokom, keď som sa rozhodol CD transport s DACom prepojiť AES/EBUčkom namiesto koaxiálu. Na malú chvíľu hrala zostava výborne a potom prišiel znova útlm, nevedno prečo. Okrem toho som však tomu väčšiu pozornosť nevenoval , až doteraz.
Pred pár dňami som sa rozhodol, že sa na to pozriem bližšie. Najprv som zmeral kostru transportu a okamžite ma zarazilo keď som na nej nameral 50V niekedy 60V striedavých. Na elektrikárských metroch, ktoré sú v tomto prípade asi najspoľahlivejšie, som nameral 10 až 12V. Pre porovnanie na zosilňovači a prevodníku není nič. Keď som kostru transportu vyskratoval ampérmetrom so zemou (uzemnenú kostru má len zosilňovač, prevodník a transport majú dvojitú izoláciu takže uzemňovací kolík v napájacom konektore nemajú), prevodník rozopnul svoje výstupi a urobil tak za každým keď som to zopakoval. Ampérmeter však nečítal nijaký prúd, čo by mohlo znamenať, že po uzemnení napätie klesne. Tento pokles som nameral aj vtedy, keď som kostru uzemnil rukou. Dal som sa teda do pátrania a transport som otvoril. Najprv som sa domnieval, že sú odpálené X a Y kondenzátory. Nenašiel som ich ani v napájacom konektore a ani na PCBečku, v ktorom bol osadený vypínač a prívody 2 primárnych vinutí (asi pre dve napäťové sústavy) transformátora. Tie som tiež zmeral aj so sekundármi a nenameral som nič čo by svedčilo tomu , že je transformátor prerazený vnútorne. Meral som ich aj voči kostre spolu s napájacím konektorom a nič. Dokonca som ho počas chodu dvíhal, či náhodou napätie na kostre neindukuje a nič. Tak som teda zmeral usmerňovacie mostíky. Sú tam dva, jeden je pre symetrické napájanie +15V 0 -15V a druhý je asymetrický 8V a 0. Opäť som nenameral nič neobvyklé. Keď som už naozaj nevedel čo mám robiť , tak som skúšal rôzne napájacie káble (tiež zmerané) , ktoré na záhadné napätie prekvapivo vplyv mali a nie len to ale dokonca aj ich poloha. Naozaj tomuto celému nerozumiem, možno mi len unikajú niake súvislosti.

Čo si o tom myslíte vy?

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Záhadné napätie na kostre

Příspěvek od Jarda69 »

Pokud máš přístroje na dvoužílovém přívodu, tak to občas dělá. Mně to dělal tuner. Bud nejaka svodova kapacita nebo přímo odrušovací kondík proti kostře. Pokud máš jeden přístroj s trojžílou, tak asi nepokračuje na další přístroje. To zjistíš snadno, když ohmicky změříš plechařinu přístrojů mezi sebou.

Uživatelský avatar
Falltergeist
Příspěvky: 3
Registrován: 29 srp 2023 19:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Záhadné napätie na kostre

Příspěvek od Falltergeist »

Ako som už spomínal, odrušovacie kondenzátory som nenašiel. A transport a ani DAC nieje ukostrený o zosilňovač. Nemá prečo byť.

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Záhadné napätie na kostre

Příspěvek od Jarda69 »

Ok. Jenom jsem popsal co to občas dělá. Pokud je to po bouřce jak píšeš a je to takhle vysoké napětí, tak asi opravdu hledat kolem trafa. Čím jsi měřil izolační stav trafa?
Trafo vyndat a zkusit někoho požádat o přeměření Megmetem nebo nějakým jiným měřičem izolace?

Uživatelský avatar
Falltergeist
Příspěvky: 3
Registrován: 29 srp 2023 19:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Záhadné napätie na kostre

Příspěvek od Falltergeist »

Meral som ho Amprobe 37XR-A multimetrom. Mal by byť dosť citlivý na takéto meranie ale mýliť sa môže tak ako aj ja. Prerazené trafo nevylučujem len nerozumiem tomu kade do kostry preráža. Není s ňou nijak galvanicky spojený. Čo sa týka megmetu tak neviem či poznám niekoho kto by ho mal.

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Záhadné napätie na kostre

Příspěvek od Jarda69 »

Jo, taky nevim kde a proč. Pokud neni kostra nikde s nicim spojena, tak by případné přepětí v síti nemělo důvod prorážet se na kostru.
Ještě mě napadl záviták, že by se to prostě prorazilo na primáru, ale nevim, jak by se to mělo projevit proti kostře, pokud je trafo i mechanicky dost daleko od plechu a nedochází ke kapacitní vazbě.
Nefotil jsi to, když si to měl otevřené? Aby bylo vidět kde a jake trafo tam je? Treba by někdo věděl, co by to mohlo být.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů