Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Sidonius
Příspěvky: 58
Registrován: 21 pro 2017 12:32
Kontaktovat uživatele:

Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od Sidonius »

Prosim nema tady nekdo zkusenosti s odstranenim staticke elektriny u gramofoni Acustik Solid? Budu rad za kazdou radu a nazor. Dik, Sidonius

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od weiron »

Ahoj
nedávno se to tu řešilo u nějakého Pro-jectu. Pomoci může mnoho věcí a je třeba je vyzkoušet:
Pistolka Milti Zerostat, čistící raménko, jiný slipmat (třeba korek nebo kůže), někdy pomůže i jiný koncentrát do pračky desek. Nebo se můžeš podívat jestli je ložisko uzemněno a popřípadě je nějaká možnost ho dodělat.
Hodně štěstí.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5439
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od lechos »

Suchý vzduch v místnosti, uzemnit šásko...možnosti je víc
zalistuj trochu v historii fóra, podobný věci se tu řešily nejednou
(značka gramce nebude rozhodující)

Uživatelský avatar
pepazdepa3
Příspěvky: 156
Registrován: 09 led 2018 08:02
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od pepazdepa3 »

Vyřešení problému - odstranění gramofonu jako zastaralé technologie přehrávání zvuku.

ayman
Příspěvky: 259
Registrován: 06 bře 2016 22:49
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od ayman »

Pravda je, že je to z dnešního pohledu naprosto archaický způsob přehrávání hudby a z mého pohledu těch mínusů, co člověk musí neustále řešit, je tam strašně strašně moc. Na druhou stranu gramofon může znít naprosto fantasticky a novější věci jsou paradoxně většinou díky lepšímu DR lepší na LP. Taky mraky věcí nebylo vydáno jinak než na LP. Takže bez gramofonu a nedostatků s tím spojených se hifista, co má rád muziku všemi směry, úplně neobejde..

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od Dasta »

Možná by bylo lepší,kdyby se někteří k reprodukci gramofonových desek vůbec nevyjadřovali.

ayman
Příspěvky: 259
Registrován: 06 bře 2016 22:49
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od ayman »

Možná by bylo lepší, kdyby jsi napsal něco konkrétního. On Pepazdepa má v podstatě pravdu. Pro někoho, kdo například nemá úplně široký záběr v muzice a poslouchá například především taneční hudbu, i když i tam je mikrodynamika důležitá, gramofon úplně smysl nemá a ušetří se tak problémů, jako třeba toho, co se řeší zde-statická elektřina. A těch potíží je celá řada. Já mám třeba desek spousty a kupuji další, z důvodů, které jsem napsal, a ač jsem staromilec určité rituály mám rád, tak mě opravdu nebaví to neustálé čištění desky a jehly kartáčkem, otáčení desky v půlce alba, už vůbec praní desek, skladování desek ,hlídání životnosti přenosky, při výměně její rozehrání a zase nastavování přítlaku antiskatingu , lupání, přeskakování, zkreslení ke středu, atd atd.. Gramofon je super věc ale těch mínusů e tam prostě dost. Můj názor.

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od Dasta »

Příspěvek "peppazdepa"je pochopitelný pro majitele starého gramofonu s pofidérní přenoskou,kde rameno,ani přenoska nebyly nikdy nastaveny tak jak mají mají být a celý systém potom hraje tak,ze majitel má opravdu tendenci vyhodit přístroj třeba z okna.To však není problém gramofonu,ale majitele
Gramofon nemusí být ani starý, může být koupený v dnešní době jako nový kus,ale špatné nastavení a špatná kombinace preampu a ramene s přenoskou reprodukci zcela určitě zabije a znechutí.
Osobně poslouchám převážně gramofon,jako hlavní zdroj signálu ho používám od roku 69.doposud.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5439
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od lechos »

ayman píše:
23 dub 2023 13:04
tak mě opravdu nebaví to neustálé čištění desky a jehly kartáčkem, otáčení desky v půlce alba, už vůbec praní desek, skladování desek ,hlídání životnosti přenosky, při výměně její rozehrání a zase nastavování přítlaku antiskatingu , lupání, přeskakování, zkreslení ke středu, atd atd.. Gramofon je super věc ale těch mínusů e tam prostě dost. Můj názor.
jenomže, tyhle činnosti činí poslech gramofonu zábavným, zasunout cedo do mašiny a tupě poslouchat umí i Hana z kantýny...

Pesi
Příspěvky: 703
Registrován: 28 čer 2008 00:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od Pesi »

No já si taky myslím, že když už mám gramofon nastavený, tak s tím zas takový problém není ( vzít to občas kartáčkem apod.) .... U mne v hlavě s gramofon hlodal jiný červík - proste opotřebovávání desky v případě častého přehrávání. Je to kapku s nadsázkou, ovšem bylo to tam. Jednu dobu jsem hodně rešil zálohování oblíbených desek. Dokonce jsem několik desek nahrál na VHS nemaje už deck. Pak jsem se stěhoval a ke gramci jsem se zatím nevrátil, nebyl čas a vůle .... Ovšem musím uznat, že jsou věci, které hrály lépe z desek. A vrátím se k tomu už kvůli tomu, že např. stary Arakain apod. nikdy neseženu na CD v té původní verzi . Nějaké nové výběry ( znovu nahrané)z roku třeba 1996 jsou prostě jiné. Uhlazené, není tam ta syrovost co bylo na LP. ...Proč, Amadeus.,Pan bouře... Nepidil jsem se zatím po tom, ale myslím, že na cd to koncem 80tych nevyšlo. Nevím. A pokud jo, tak se nedoplatim. LP mám doma, tzn jednou zase gramec vzkřísím

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5439
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od lechos »

Optimální gramec má fixaci přenosky do headshellu systémem T4P - okamžitá výměna (bez nástrojů, chyby propojení a rizika ulomení křehkých kablíků) volba bazmeku podle zrovna hrané muziky, stačí mít v záloze 3 typy pro různé okolnosti, situace a tak...inu kdo snad chce utrácet zde se otevírá široké pole působnosti. Fotka ilustrativní.
Přílohy
T4P.jpg

Uživatelský avatar
pepazdepa3
Příspěvky: 156
Registrován: 09 led 2018 08:02
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od pepazdepa3 »

Dasta: konkrétně já jsem nikdy neměl nějaký pofidérní gramofon. Vím, že Tesla nebyla nic moc,
ale NC 450 "holt" musel stačit.
Předtím to byl NC 410 (krásný, takový jakoby studiový) a ještě předtím od táty DIY gramofon s použitím továrního šasi s krystalovou přenoskou.
Teď mám tangenciální gramofon se systémem T4P, který zmiňuje lechos. Zkresleným sykavkám na konci některých LP desek se ale stejně nevyhnete. Gramofon tedy v mém muzeálním hifi řetězci mám, ale to nic nemění na mém názoru,
že je to překonaná technologie. Asi jako kdyby se v kinech pořád promítalo z filmového pásu a tak podobně.

Nějaký celosvětový boom návratu k vinylu opravdu nechápu, ale lidstvo se pomátlo i celkově, tak co se divím.

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od Dasta »

pepazdepa,
O tvém gramofonu já nic nepsal,úvaha byla obecná se vztažením na tvůj příspěvek o gramofonech.
Nicméně neodpustím si poznámku, že až uslyšíš dobře nastavený gramofon s odpovídající přenoskou,kdy je gramofon sladěný se zbytkem sestavy,nikdy nenapíšeš to co prezentuješ výše, protože si uvědomíš, že takový zvuk ti digital nedá ani náhodou.

Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 3073
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od kychtax »

jj, je to z gramofonu lepší. Slyšel jsem u Honzy (Dasta). U toho digitálu (z CD po tuningu) bylo pořád slyšet cosi malinko navíc, určitý neklid a některé atributy trochu chyběly. Tolik moje zkušenost.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Odstraneni staticke elektriny u gramofonu Acustik Solid

Příspěvek od weiron »

Lechos:
Co je prosím na tom zastaralém systému optimální? To že se nemusel nastavovat? Tak hlavně že pak máme na výběr ze 4 kusů zcela základních přenosek. A ten tvůj postnutý adaptér funguje myslím přesně obráceně. Tedy když chci ty T4P přenosky hrát na klasickém headshellu. A né obráceně. Pak je tedy lepší mít nastavené přenosky na headshellech a přehazovat je celé.
t4p-ortofon.jpg

Pepazdepa3:
To že ti na tom tangenciálu hraje zkresleně konec desky může být způsobeno mnoha věcmi. Třeba špatné sykavky mají snad všechny levné přenosky do cca 5 tisíc. Dále kolik hodin má najeto zrovna ta tvá přenoska? A asi nejčastější problém je v samotných deskách. Tedy v těch starých které jsou mnohokrát přehrány. A ještě se v té době vůbec neřešilo nějaké nastavování přenosek. Nebo kolik má vůbec nahráno. Tak podle toho ty desky potom hrají..

K samotnému tangenciálu:
Za sebe si myslím že je to slepá cesta. Protože výhoda v nulovém úhlovém zkreslení a bez potřeby antiskatingu nám přibývá mnoho jiných problémů. Třeba ty staré gramofony s elektricky řízeným pohybem měly taky chybu sledování. V nejlepším případě +-0,5°. Protože byli řízeny optickým senzorem který zaznamenával tu odchylku od 0° a podle toho řídil rychlost posuvu. A pak nám tento elektrický pohyb velmi zhoršil odstup signál/šum.
Pak tu máme čistě mechanické buď s kuličkovými ložisky a nebo s ložiskem na vzduchovém polštáři. To je už zcela někde jinde. Sám jsem dlouho pročítal diskuze na toto téma protože jsem chtěl do druhé pozice osadit tangenciální rameno. A to buď Clearaudio tt5 nebo si nechat na zakázku vyrobit firmou Teela audio rameno na vzduchovém ložisku. Nakonec jsem to vzdal. Převažovali pouze nevýhody jako málo (laciných) vhodných přenosek s nízkou poddajností, někde v rohu vrčící kompresor na vzduch, atd.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 18 hostů