Malý sub do paneláku.

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Oldear
Příspěvky: 1548
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Oldear »

Nojo chlape, studio - tam Ti to ukáže displej a vrgláš s tím dle libosti. Tady je ale Hifi forum, nebo to, co z něho zbylo. A tady bys neměl diskutovat takové "outy"

- Čím nižší frekvence, tím méně je slyšet. V mé místnosti slyším i při vysoké hlasitosti jen asi do 29Hz, nižší kmitočty jen cítím, taky hmatem na pohovce.

- U spousty hlavně starších alb nepoznáte rozdíl, jelikož se kdysi hlavně rock nahrával tak blbě, že to pod 50Hz moc nejde, vše je na středech, a uhrají to i ty minimonitory samotné. Také záleží na nastavení crossoveru. Pouštěl sis např. starší klasickou hudbu?

-Jo a bass mám zvednutý o 6dB oproti zbytku. Víc než je doporučováno. Skutečně HIFI.

Vůbec není třeba řešit průchodnost přes škvíry u stupaček, ani papírové dveře. Nízké dynamické frekvence chodí přes zeď a to i několik pokojů, podle situace a druhu hudby.
Moji paměť nechej na pokoji, zatím slouží a chová se tak, že bezvýznamnosti a nezajímavosti neukládá a hned je vypouští. Proč nedáš sestavu do popisky, jako většina zdejších členů?

Už Tě dál nechci trápit, chtěl bych diskutovat o Hifi a hudbě, ale toho je tady už minimum. Teď frčí dráťák, hrající comp a hudba "zdarma". Ono také hodně Hifistům vzalo chuť zde být, to neustálé tlačení různé bižu a to otráví. Proto se vytratili.

"Malý sub do paneláku"

Ohledně sousedů, ale i pro samotný poslech, je nutné Suba podložit silnou žulovou deskou a mít jej na hrotech, či jiných podložkách. Nedávat do rohu a blízko zdi, neboť by to byl tzv. hučák-bučák. Vibrace a průchod zvuku přes zeď se odstranit nedá, jen výrazně tlumit hlasitost, ale to není ten správný a kvalitní poslech. Některé náhrávky pak nevyznějí - nepř. klasika, kde je velký dynamický rozsah a u filmů pak nejsou slyšet dialogy. Jde vždy o kompromis na kvalitě. Lepší je se neomezovat, ale každý nebydlí samostatně.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od audafreak »

Škoda, že vývojáři od Neumannů tomu vůbec nerozumí. Holt nemají mezi sebou Staré ucho. Stejně je to určeno pro chudáky, kteří nemají na opravdové hifi.
Positioning the subwoofers
Regardless of whether you are setting up one or several subwoofers:
X Always ensure that the distance dwall between the wall behind the subwoofer and the subwoofer’s front is less than 0.8 m.

If you are setting up one subwoofer:
X Position the subwoofer against the front wall, left or right of the middle of the front wall ideally at 1/4 or 3/4 of the room width.
X Do not place the subwoofer at the side wall or rear wall of the room as sometimes proposed for domestic applications.

If you are setting up several subwoofers as a Plane Wave Bass Array™ (PWBA™):
X Use two to four subwoofers for smaller rooms and three to four subwoofers for larger rooms.
X Set up the subwoofers along the front wall within half a wavelength of the upper cut off frequency of each other. The maximum spacing of the subwoofer cabinets is determined by the setting of the routing mode or crossover frequency (see page 22):

Následuje tabulka doporučených vzdáleností mezi suby....dle situace 1.4-2m

If you observe the stated spacing, the subwoofers form a cylindrical source and generate
a plane wave down the room, a so-called Plane Wave Bass Array™ (PWBA™). The PWBA™
reduces stationary waves between the side walls, improves the bass reproduction and
suppresses lateral room resonances.
Proč ty blbosti v manuálu píšou? Že by věděli, jak je navržen, co potřebuje a jak pracuje kalibrační software? Ale to už jsou integrály a derivace, to se blbě vysvětluje skvělému znalci malé násobilky.

Už jsem vás kdysi žádal, aby jste na mne nereagoval. Žádám vás ještě jednou.

štětináč
Příspěvky: 194
Registrován: 16 lis 2014 09:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od štětináč »

Možná nebylo zadání úplně přesné. Malé regály mohou férově hrát od 60 Hz. Velké sloupky od 45 ti? Tak na tuhle díru malý sub. Ale už se neshodnete, tak nevadí, stejně bych nešel nad 15 000 Kč.

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 854
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Tomáš »

Poříď si nějaký SVS subwoofer,co se týče kvality,takový zvukový průměr,myslím,že některé se dají ovládat appkou z mobilu,myslím tím dělící frekvenci a fázi,to se potom lépe seřizuje přímo z poslechového místa.Do toho SVS SB-1000 by ses vešel i finančně
https://www.elektronet.cz/subwoofer/svs-sb-1000
Obrázek

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od mrba »

Ovládanie cez apku má až SVS SB-1000 PRO, ale za ten komfort pri nastavovaní sa oplatí priplatiť. https://www.elektronet.cz/subwoofer/svs ... erny-jasan

Oldear
Příspěvky: 1548
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Oldear »

Tomáš
SVS subwoofer, to je slušná volba za přijatelný peníz. Ano má to ovládání přes telefon po Bluetooth, je to intuitivní a pamatuje si to nastavení i při vypnutí..
Před rokem jsem u Hifi kámoše instaloval SVS PB-3000 a je velice slušný, on umí těch 20Hz "no, skoro v rovině" a dynamiku to má jako Thorovo kladivo. Cenově lehce po 50 litrů. Není to žádný malý pšoukač.

audafreak
Na Tebe nereagovat bude pro mně potěšením, jen stačí sem nepsat ty Tvoje kraviny. Ještě jednou, věz, že z ho*na bič neupleteš a je třeba použít Kč a to Ty tak rád slyšíš. Mimochodem na foru si všichni tykáme.

Pro všechny: malý sub je k ničemu a jsou to vyhozené peníze. Stejně jako u šestiválce, tak i u subu - objem ničím nehradíš, ani umělým dýcháním, ani elektronickými šidítky. Ovšem byznys je byznys.

BTW: napište od kolika Vám chodí Sub v rovině?

Fidji99
Příspěvky: 1144
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Fidji99 »

Niekolko poznamok:
1) pod 25Hz to skutocne zacina urovne "pocut" do "citit". Co sa nehovori pri "sub hraje do X [30, 20, 15] Hz, je SPL ktore je schopne vytvorit bez kompresie. Moze byt sub, ktory hra na 85dB do 25Hz, v specifikaciach uvidime 20Hz [-6dB]. Cize pri napr 115 dB [co su bezne spicky] ten sub dosiahne tak do 40Hz a zvysok je len nelinearny nekontrolovany maglajz. [a aj to tak je pocut].
Ti co meraju - mozu si skusit pri akych hlasitostiach uz ten spodok prestava stihat, budu mozno prekvapeni [nielen pri sube, ale aj pri repro - skuste dat sweep w REW pri 75, 85, 95 a 105dB a uvidite ako inac budu vyzerat tie FR] - preto su plnorozsahove bedne take drahe. Ked vam repro co hra pekne rovno do 30Hz pri 80dB zrazu v spicke pride o pol oktavy, tak to je pocut ako zmena tonality.

2) zakladnou metodou ako dosiahnut skutocne dobry zazitok zo submi je multiple-source - proste viac subov, Minimum 2, 3 podla Geddesa, 4 podla Veltiho, ale bezne sa pouzivaju aj sub-arrays z 8 alebo 16 submi.

3) to ze sa bas neda kontrolovat a v bytovom dome je nepouzitleny to je samozrejme nezmysel. Existuje niekolko fungujucich metod, napr. aj audafreakom Neumann Plane Bass Array, popripade DBA alebo SBA [ale to uz su specialne konfiguracie].
Existuju aj veci typu cardioid sub, kde dva suby su nastavene tak, aby hrali len dopredu, napriklad.

No ale nic z toho samozrejme sa ani neblizi "maly lacny sub v panelaku" Ako vsetko co sa robi poriadne, tak to stoji peniaze. Seriozny sub treba ratat tak okolo 2.500 - 3.000 eur minumum.

@Oldear - nejako takto, tych 13Hz to vytiahne az do 105dB, potom to zacne uz trochu nestihat. fialova je zrovnany bass array zo 4 velkych subov a zlta a zelena su pomocne suby, ktore zabezpecuju smerovost pri LFE efektoch. Kto bol u mna, vie o com hovorim. Ten prepad na S3 [zlty] je umiestnenim, nechce sa mi onho v tme potkynat, tak je prilepeny na stene. Stale su to len cca 3dB co nikto v tych frekvneciach nepoocuje.

Ale uz pracujem na tom, aby ta fialova ciara isla rovno az k okraju na 10Hz. Je to FAKT rozdiel.
Subs after.JPG

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od audafreak »

Staré ucho mne teď docela rozesmálo.
Doporučuje ten SYS sub. Na rozdíl od mého šidítka.
z ho*na bič neupleteš a je třeba použít Kč
Tak ten můj stojí 2x tolik než vámi doporučovaný.
malý sub je k ničemu a jsou to vyhozené peníze
Ten můj je větší než vámi doporučovaný.
Ten můj je 2x těžší než vámi doporučovaný.
napište od kolika Vám chodí Sub v rovině?
v rovině od 20Hz, -3dB od 18Hz, -6dB od 16Hz. Ale to jsem tady opět psal, holt problém se čtením a pamětí.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od weiron »

audiofreak:
Ten tvůj sub (pokud to je Neumann 750) je velmi dobrý. Co se týče nastavení a zkreslení. Ale za mě je velmi slabý. Maximalní spl jen 105db? To je přeci strašně limitující a u mne by to nestíhalo u rocku natož tak u vážné hudby. Nic ve zlém.

Můj sub Elac 3070 hraje rovně od 18hz. Ale hlavně má max spl cca 127db! Takže se nemůže stát že bych šel do limitace.
Můj bývalí sub Rel t7 byl taky takto slabý a velmi často se mi stávalo že v něm zachrastilo a nebo hrál basy opravdu zkresleně.

Měření z testu:
obrázek_2023-07-22_125820143.png
https://www.soundstagenetwork.com/index ... Itemid=349

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od audafreak »

Souhlasím, pokud s tím chci bourat zdi. 127 dB je tak o 18 dB více než hlasitý rockový koncert. To je v paneláku akorát.

V malé místnosti a normálním úrovni poslechu ten můj stačí. Každému, kdo jej má, to stačí. Komu nestačí, může si jich koupit více, pokud se vlezou. Z mnoha důvodů je to lepší řešení než jeden bourač.
Všichni tady tvrdí, že do paneláku sub vůbec a najednou je 105dB málo.
Chybí tady obecně uvažování v daném kontextu. Pouze extremistická vyjádření. :(

Možná jsem ale divný a mám dle dnešních měřítek divné uši. Minulý týden jsem byl v Cinestaru na film s Dolby Atmos. Myslel jsem, že odtamtud uteču. I tichý šepot řval na plno. Co je nahlas, to je dobré - heslo naší doby. Žádná dynamika, vše rvalo uši. U střílení apod. je to správně, ale tichý šepot? Asi už má mladá generace uši v háji, musí se přeřvat chroupání kornflaků, já mám ještě uši vzhledem k věku dobré a slyším i potichu. Takže 127 dB doma fakt nepotřebuji. I tak mám rezervu dostatečnou.

Čím je linearita zdvihu wooferu horší, tím je nutnější větší rezerva, aby hrál v lineární oblasti. Pokud nelinearitu zdvihu ošetří nastavení DSP a srovná to, woofer hraje čistě v mnohem větším rozsahu.
A to DSP se nastavuje ve výrobě pro každý jednotlivý monitor samostatně, proto není mezi nimi žádná odchylka a jsou všechny plně zaměnitelné. To v garáži neuděláte ani náhodou.
A nezaměňovat DSP s ekvalizérem, to je jen jedna z mnoha funkcí.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od weiron »

Tak já taky neříkal ať si to koupí zakladatel vlákna. To zase překrucuješ ty. Já poslouchám na střední hlasitost trochu nad 85db. Ale u vážně hudby to normálně graduje klidně k 115db. A to stále není přeci nic moc..
127 je max co to zvládne. Tvojich 105db je prostě pro mne zcela nedostačující. A nebudu v tom sám..

Fidji99
Příspěvky: 1144
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Fidji99 »

weiron píše:
22 črc 2023 12:48
audiofreak:
Ten tvůj sub (pokud to je Neumann 750) je velmi dobrý. Co se týče nastavení a zkreslení. Ale za mě je velmi slabý. Maximalní spl jen 105db? To je přeci strašně limitující a u mne by to nestíhalo u rocku natož tak u vážné hudby. Nic ve zlém.

Můj sub Elac 3070 hraje rovně od 18hz. Ale hlavně má max spl cca 127db! Takže se nemůže stát že bych šel do limitace.
Můj bývalí sub Rel t7 byl taky takto slabý a velmi často se mi stávalo že v něm zachrastilo a nebo hrál basy opravdu zkresleně.

Měření z testu:
obrázek_2023-07-22_125820143.png
https://www.soundstagenetwork.com/index ... Itemid=349
Weiron, dobry hifisticky sub, 2 12in woofery, podobnu konstrukciu ma aj MartinLogan Balnced Force 212, Kef, aj SVS Micro 3000. Doraz na to aby to hralo cisto vyssie basy. Pomoze stlpom, nech sa uplne netrapia pod 50Hz.

Ale aj s tych merani vidis, ze so zpojenym DSP s tym pod 50Hz viac ako 95dB nevytiahnes. To je to o com som pisal. Na to aby si dosiahol realne dynamickych 115 dB tak takych subov by si potreboval asi tak desat.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od weiron »

Ano Fidji99 máš pravdu. Teď když se tak na ta měření dívám tak je to fakt tak akorát k tichému až středně hlasitému poslechu.
Tato push-pull konstrukce nebo jak to který výrobce nazývá se mi zatím zdá nejlepší. Bas je velice rychlí a bedna netvoří téměř žádné vibrace do podlahy.

Fidji99
Příspěvky: 1144
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Fidji99 »

*sunglases* Tak keby si s tym niekedy nieco chcel spravit

https://www.aia-cinema.com/active-speakers/smsg32.html

To je taka specialna subkategoria infra-sonic subwoofers LOL. Bol som v ich showroome par rokov dozadu. To bol zazitok.
Ale to do panelaku fakt nie, to by asi bolo treba povolenie od statika.

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1793
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Malý sub do paneláku.

Příspěvek od Antony »

audafreak:
"Chybí tady obecně uvažování v daném kontextu. Pouze extremistická vyjádření."
No, to by ti nesměl radit místní vejtaha. Toho, když se zeptáš na olej do sekačky na trávu, tak tě poučí, že má v garáži Ferrari, do kterého mu certifikovaný servis nalévá syntetiku s nanočásticemi, a že do roka bude mít nový se zlatým tapetováním interiéru. Vůbec ho neber vážně..

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 5 hostů