Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Pořídil jsem si horny s tímto reproduktorem na chalupu kterou zpravuji. Takže hledám něco levného, silného tak akorát aby je dokázal slušně rozehrát. Myslím že pro slabé lampy je ten pík na 40Hz extrémě velký a dobře si s tím neporadí. Třída AB má zase celkem velké zkreslení do 1w. Takže mi nejlépe vychází třída D. Co by jste řekli na tyto levné zesilovače: Topping PA3S nebo SMSL A300?
Děkuji za názory.
Přílohy
Fostex_FE206En_(Frequency_response_+_Impedance).png

tesarpa
Příspěvky: 225
Registrován: 03 bře 2017 10:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od tesarpa »

Nejsem veky expert na zesilovače, ale myslel jsem, že problém je, když impedance klesá k nule, ne naopak.

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 854
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Tomáš »

Jakej pík? To je normální křivka impedance.Ten reproduktor ma rezonanční kmitočet(Fs) 45 Hz,takže níž stejně moc hrát nebude,jinak jak koukám ,citlivost má 96 dB,což není špatný.Záleží,jak jsou postavený horny,je to přeci jenom 8" reproduktor.Ale myslím,že na to není
třeba žádný extravýkonný zesilovač.Na jedný hifivýstavě to nějaký to cs hornstudio (už si nepamatuju jméno) pouštěli do hornů s těmito fostexy lampy a nehrálo to špatně.Chce to jenom vyzkoušet :D


Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Je to kopie AER Aerofon:
https://aer-loudspeakers.com/aerofon-en/
AEROFON_VR_1-1024x768.jpg
Podle mě je u lamp nedostatek výkonu. Když budu chtít hrát na 0,5w/93db tak pro 50hz je potřeba cca 6w +rezerva na dynamické špičky dalších 20db tak potřebuji 60watu výkonu.

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 854
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Tomáš »

Jistě,to ten fostex maximálně tak spálíš
http://www.audiodiy.cz/shop/product.php?id_product=83
Přečtí si ty Smaal-Thiele parametry v tom PDF.Maximální vstup 30 W

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Jo tak to jsem se přehlédl. Myslel jsem že je tam 90 max a to je pro hudební výkon.
A co ty mini zesilovače?

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 854
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Tomáš »

Ty by měly být dobrý,ale asi by se ti to mohlo zdát trošku uřvaný.Podívej se na tu kmitočtovou charakteristiku toho repráčku.Pozor,je to jenom samostatnej reproduktor,není to měření v bedně.Hornová bedna zesílí basovou část,ale vejšky zůstanou.Proto se na ty širokopásma dosta často používají lampy,tam už je na výškách určitý pokles,ani nehrajou tak vysoko,čímž trochu srovnají a zjemní tu kmitočtovou charakteristiku.Už takovej déčkovej Topping PA 5 by to utáhl,ale jak říkám,chce to vyzkoušet
Obrázek

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Ta Pa5 vypadá suprově i v těch měřeních. Jen mi nepasuje to symetrické propojení. Budu to mít připojené k Ifi zen blue a ten má jen rca. Takže asi vyzkouším první tu PA3s a kdyžtak ji vrátím.
Ty měniče jsou už upravované firmou RDA. Takže jsem chtěl vidět měření před koupí. A dá se říct že je to rovné +-2db 60-16000Hz pak začínají poklesy. Proto by mi výraznější výšky vůbec nevadily.


Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 1053
Registrován: 16 zář 2016 11:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od bacil2 »

weiron píše:
18 úno 2023 14:42
... Když budu chtít hrát na 0,5w/93db tak pro 50hz je potřeba cca 6w +rezerva na dynamické špičky dalších 20db tak potřebuji 60watu výkonu.
To je absolúne zavádzajúca úvaha! ... nerozumiem ako môže niečo také napadnúť takého skúseného hifistu :shock:

Výstup zosilovača vždy budí reprosústavy (napr. pri meraní frekvenčnej charakteristiky) konštantným napätím, nie prúdom. Treba si uvedomiť, že ideálny napäťový zdroj má nulový výstupný odpor - teda damping faktor (DF) nekonečne vysoký. Naopak ideálny prúdový zdroj by mal mať nekonečný výstupný odpor a DF = 0.
Je pravda, že lampové zosilovače obecne nie sú ideálny napäťový zdroj, ale s prúdovým zdrojom to nemá nič spoločné. Už zosilovač s DF väčším ako 100 (vrátane výstupných káblov) je možné považovať za ideálny. DF aj tých najmizernejších elektrónkových zosilovačov je málokedy menší ako cca 5 - 10. Pri slušnom prúdovom zdroji by však mal byť DF menší ako cca 0,01

... takže, ak tie fostexy majú nominálnu účinnosť 96dB (96dB/2,82V/1m) ako uvádza Tomáš, potom pre 93dB (výstupné napätie 2,0V do nominálnej záťaže 8ohm) s dynamickou rezervou 20dB úplne postačí zosilovač s výkonom 5W

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Děkuji Bacil2 za vysvětlení. Bohužel člověk se stále učí..
Takže když budu mít k nim připojen třeba lampovy zesilovač s nízkým df. Tak mi ta vysoká Impedance dokáže trochu přidat bas v oblasti té vysoké Impedance. V řádu 0.x db. Ale samozřejmě je to za cenu zkreslení. Chápu to správně?

koudy42
Příspěvky: 1636
Registrován: 06 srp 2015 15:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od koudy42 »

K takovym sirokopasmum urcite lampu a bude stacit par wattu. Doma krmim 3 pasma 92dB 17Watty bez nejakych problemu, pokud nejde o koncertni hlasitost (cti opravdu vysoka hlasitost :)).

Sahl bych po osvedcene cinske produkci napr. https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 5-172-8422, pripadne osobka do Polska, kde je v nabidce x Yaqinu.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Ahoj Davide,
no musím se přiznat že mě lampy vůbec nelákají. Zatím snad vždy (krom poslední návštěvy u Roman2) se mi lampy zdály, hrozně zkreslující. A to i v phono předzesilovačich. U Romana jsem slyšel že to jde doladit ke svému. A s výborným detailem. Jenže to laborování a možných kombinací je tolik že se mi do toho nechce. Raději něco s malým zkreslením a proto třída D. S Elacem jsem testoval nějaké hypexy a zdálo se mi to strašné ve výškách. Proto jsem názoru že k páskovým výškáčům to není ono. Ale zde to nemusí být zlé..

Fidji99
Příspěvky: 1144
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Fidji99 »

Ked Dcko tak urcite Purifi Eigentakt s nejakym dobrym opampom a variabilnym gainom.
Sparkos, Weiss napr.

Ja hram na 19db gain, ale da sa sa ist dole az na 13dB. Uz na tom strednom [max je 27dB] to je neuveritelne ciste a tiche.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti