Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
koudy42
Příspěvky: 1636
Registrován: 06 srp 2015 15:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od koudy42 »

Osadis PSvane a mas zvuk vysekany vic jak z tranzistoru a bez neprijemne ostrosti. Ale rozumim, ne kazdy ma dobrou zkusenost s elektronkami :). Tak at to na chalupe brzy hraje.

Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 1053
Registrován: 16 zář 2016 11:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od bacil2 »

weiron píše:
19 úno 2023 07:29
... Takže když budu mít k nim připojen třeba lampovy zesilovač s nízkým df. Tak mi ta vysoká Impedance dokáže trochu přidat bas v oblasti té vysoké Impedance. V řádu 0.x db. Ale samozřejmě je to za cenu zkreslení. Chápu to správně?
áno ... treba si uvedomiť, že zvuk reproduktorov tejto koncepcie nikdy nebude "normálny" v ortodoxnom zmysle pojmu "HiFi" ... to ale vôbec nevylučuje muzikalitu, ktorá niekomu dokáže priniesť veľkú radosť s posluchu

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Jarda69 »

Tyhle reproduktory jsou fajn. Stačí doplnit basákem a výškáčem a už to hraje.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Tak je pravda, že tyto bedny nejsou vůbec univerzální. Spíše naopak. Dobře na nich hrají klasické akustické nastroje. Třeba klavír, čelo nebo trubka dostanou takovou velikost, jakou jsem u klasických beden nikdy neslyšel. Takže proto jsou vhodné jen pro hudební styly jako jazz, klasika, akustické koncerty nebo jsou super vokály. Cokoliv jako rock, metal nebo elektro zní hrozně. Strašně tomu chybí ty okraje pásem. A pak to zní uječeně.
Chtěl jsem vyzkoušet něco jiného, co jsem ještě neměl. Jako hlavní bedny do sestavy bych si je nekoupil..

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Jarda69 »

Tak určitě. Já už stejně nejvíc poslouchám mluvené slovo v mp3 a tam je to hlavně o středech. Proto mám sice prťavý, ale 3. pásmovky. A nestěžuju si. Lidskej hlas je super a ty hudební styly co píšeš taky.
A k tomuhle asi lampy aby to bylo stylový. Středy lampy asi umí.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Po delší době přidám takovou mini recenzi:
Již jsem měl možnost něco naposlouchat(cca 100h) a zároveň jsem vyzkoušel nějaké zesilovače. Jako zdroj jsem používal Ifi Zen Blue V2 (stream Apple Music) a starší základní cd přehrávač Kenwood (cca 2003).
Při nákupu byly bedny připojeny k nějakému lampovému zesilovači(již si nepamatuji konkrétní typ) s lampou 300b. Tato kombinace měla nádherně hebký/sametový zvuk. Moc pěkné výšky i středy. Na basech byli veliké rezervy. Jak objemu tak hlavně tonalitě. Celkově to s lampou nehrálo tonálně správně. Bylo to na mě až příliš jiné zabarvení než znám. Takže pro mě závěr jasný. Lampa k tomu sedí dobře, jen je potřeba dlouhého hledání k nalezení správného zvuku.
Jako další jsem testoval starý zesilovač Panasonic třídy AB. Tato kombinace mi přišla ze všeho nejhorší. Zvuk velmi pod dekou. Okraje pásem byli zeslabeny a celkově to hrálo jako nádražní lampač.
Nakonec jsem vzal na zkoušku ten Topping PA3s. Tato kombinace se mi zdá jako velmi dobrá. Opravdu výborná kontrola jak na basech tak zatím nejlepší zaostření výšek. Výborná dynamika. Dále to působí tonálně správně. A zatím všechna muzika mi zní tak jak ji mám naposlouchanou z hlavní sestavy. Takže po krátkém hledání jsem u něj zůstal. Určitě je mnoho lepších zesilovačů, ale rozhodl jsem se hlavně z důvodu opravdu špatné akustiky. Viz níže..

Tyto Back Load Horn bedny je potřeba v místnosti postavit přesně naopak než je zažito s klasickou bednou. Takže aby jste z nich vydolovaly nějaké basy musíte je postavit do rohu a pak si ještě dát poslechové místo do módu místnosti. Toto všechno postupně vyzkoušet k co nejlepšímu výsledku. V mojí místnosti cca 34m2(obdelník 7.5x4.5) + výklenek pro kuchyň dalších asi 15m2. Bylo nejlepší je postavit úplně ke zdi a mezi 1/3-1/4 délky stěny a následně poslechové místo do středu místnosti tedy 3.5m od beden. Dále je potřeba je zcela natočit na poslechové místo z důvodu veliké směrovosti.

Zvuk:
Tyto bedny se hodí hlavně na Jazz, akustické koncerty a všeobecně pro akustické nástroje. Ostatní věci jsou teď poslouchatelné. Ale na klasických bednách je to prostě lepší. Určitě v dobré akustice se to bude dát dotáhnout dál. Ale přesto je pro jejich poslech nejlepší klasický jazz(starý 50-60léta) kde nejsou ty nejhlubší basy. Většina hlavního kopáku u bicí je jen naznačena. Basa a basová kytara je zde naopak zvýrazněna. To bude mít určitě za následek nacpání beden u zdi. Výšky jsou snesitelné. Nemají nijak extra veliké rozlišení. Ale to že končí v 16kHz mi vůbec nevadí. Je to poslouchatelné. Jako hlavní výhodu tohoto konceptu je výborná dynamika a samotná fáze. Ta je způsobena vyzařováním jednoho měniče. Což mi na poslech připadá jako opravdu pěkně celistvě. Vše je tak nějak lépe pohromadě a zní to přirozeně. Samotná dynamika je zde "no-limit". Opravdu, můžete hrát jakkoliv nahlas a bedny na vás valí tolik energie že je to až neuvěřitelně věrné.

Na závěr musím říci že nákupu nelituji. Z levných komponentů je ve výsledku opravdu veliký zvuk. Ještě doladím nějaké základní kabely a nechám to tak. Už teď se těším až si je pak nastěhuju do poslechovky a zkusím je s gramofonem na Fejsu. Dále jsou to vlastně výborné bedny pro hračičky. Uděláte si dobrou bednu a pak můžete jen nakupovat měniče a zkoušet který vám lépe vyhovuje. Nebo zokušet různé fázové stabylizátory. No prostě ideál k lampám *2thumbsup*

Nějaké měření:
obrázek_2023-04-15_105540443.png
Zde je vzdálenost 1m na střed. Dále všechny grafy budou s 12db vyhlazováním. Jak je vidět tak měření které mi prodejce ukazoval vůbec nesedí. Možná kdybych to vyhladil na 1db. Takže vyrovnanost se nevejde ani do +-5db
2m.jpg
Dále tu máme vzdálenost 2m. Zde se již trochu více přičítá výdech zadního zvukovodu
3.5m.jpg
Toto je zvolené poslechové místo 3.5m. U jedné bedny(ve všech grafech) je na basech propad. Je to z důvodů toho že má po straně ten výklenek do kuchyně. Takže je možnost se dostat k hranici 45Hz když se dobře umístí. Nejspíš by stačila menší místnost cca 20-30m2
THD.jpg
Samotné měniče mají velmi slušně nízké zkreslení THD. Hádám že to je důvodem proč mi příjde nízká tónová zabarvenost
zpoždění.jpg
Zpoždění. U těchto typu beden BLH se toto bere jako hlavní nevýhoda tohoto konceptu. Protože než projde bas zadním zvukovodem má určité zpoždění oproti přímému zvuku. Myslím že ani toto měření není vůbec špatné a hodnoty do 100mS jsou stále v "pořádku". U Elac 407 mám v nejhorším bodě 28mS.
dozvuk.jpg
Na závěr dozvuk. A to je taky hlavní důvod proč si myslím že již nemá důvod kupovat cokoliv lepšího k těmto bednám. Dozvuk téměř jedné sekundy určitě zabije veškeré detaily které by to mělo. Takže takto nějak vypadá místnost ve které není nic než stěny..

To je vše. Přejí pěkný víkend

Fidji99
Příspěvky: 1144
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Fidji99 »

Pekny prispevok - len taka teoreticka vsuvka - Group Delay [inac jeden zo zakladnych akustickych parametrov] je zavisly od frekvencie, niektori tvrdia ze 1 cyklus, niektori ze aj 1.5 je OK. Jedine kde som nasiel nieco v grafickej podobe je toto. 100ms group v tych fekvenciach ako si to nameral je fakt ze velmi vela.
grouo cycle.jpg
no a k tomu dovuku, to co ti grf ukazuje je este nesmierne milosrdne - skus si dat "normalize peaks" nech to mas cez rovnaku hlasitost.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Je to možné že těch 100mS je opravdu dost. A to jsou špičky až na 150mS. Je to dáno tou otevřenou konstrukcí. Kdyby ta délka zvukovodu byla ještě kratší, tak by bas nešel tolik dolů. Myslím že nejnižší hodnotu budou mít uzavřenky. Bedny s BR už na tom budou hůř. A zase bedna s TL (transmission line) bude na tom určitě podobně. Kdysi jsem si byl poslechnout Quadral Titan mk4. A zvuk basu byl sice ohromný, šel opravdu odspoda ale hrozně pomalí. A toto je myslím vysvětlení.
U dozvuku jsem si zkusil dát tu normalizaci. Ano zhoršilo se to, ale jen trochu. Je to téměř identické..

Fidji99
Příspěvky: 1144
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Fidji99 »

Ale inac som trochu prekvapeny - FR nevyzera az tak tragicky, ako by si niekto myslel. Myslim, ze s tou zivou miestnostou si to nejako tak asi sadlo. Nech ti robi radost *thumbs up*

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Pár novinek k této sestavičce. Pořídil jsem k němu nové repro kabely. A to Van den hul Clearwater. Zvuk se ve středním pásmu zklidnil a přibylo trochu výšek s lepším rozlišením. Dále jsem nechal vyrobyt symetrický propojovací kabel mezi Topping a Ifi u Pána ze slovenska BTR. Kvalita zpracování i cena jsou opravdu super! I zde došlo k mírnému zlepšení. Vše se tak nějak zaostřilo. No a nakonec mi přišli přímo z RDA fázové stabylizátory délky 4cm. Po rychlém testovacím poslechu bych řekl že se zvukově zlepšila lokalizace. Výšky dostaly další jemnost i když je jich teď méně. A možná ještě dostal na plnosti mužský hlas. Pokud by byl zájem můžu udělat další měření co se změnilo i pod úhlem.
20230602_131551[1].jpg
Pokud by měl někdo zájem si je poslechnout klidně napište..

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Jarda69 »

Někdy zkus na test Sroll purity kapton reprokabel. Ten by měl jít opačným směrem a měl by to "zneklidnit"
A mužskej hlas by měl znít až "chrčivě" Takové ty hlásky jako R a podobně.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Jardo často nevím zda ty své příspěvky myslíš vážně a nebo je to ironie.
Můj cíl bylo aby repro kabely zvedli okraje pásem nahoru. A ve středech jsem chtěl nějaké zklidnění. Proto jsem zvolil tu klidnou vodu..
Ještě se mi zdá zlepšení okolo hrbu na 2.5kHz. Ten byl v některých skladbách trochu nepříjemný.

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Jarda69 »

Ok, tak to pak jo. Tak co rovnou RLC na ten hrb?
Já žádný hrb nemám a mám to rovné od 50 do 16000Hz, tak jsem si kabel na zvýraznění řečového pásma mohl dovolit a moc se mi to líbí. Respektive odstranil většinu "mlhy"

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od weiron »

Asi si nerozumíme. Ten hrb je na všech měření nahoře. A je způsoben nejspíš tou menší trčící membránou. Takže zarovnání hrbu bude mít na starosti ten stabilizátor.
VDH jsem testoval i doma místo Kimberu. A nejsou až tak dobré jako 12tc. Kimber hraje celkově čistěji/přesněji. Fostex je ovšem mnohem citlivější na kabely. Možná i nejvíc s čím sem se dosud setkal. Takže by nebylo špatné zkusit i nějaké tenčí stříbro. V budoucnu asi vyzkouším nějaký umotat třeba z metráže Krautwire ST0,6/1.

Jarda69
Příspěvky: 2641
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaký zesilovač k Fostex FE206En

Příspěvek od Jarda69 »

Oki. Díky za plno informací. Jak funguje ten stabilizátor? Jeho délka je 1/4 délky vlny? Jako, že 4 cm ovlivní kmitočty kolem 2kHz?
Jestli jsem se ve výpočtu někde neztratil.
Na stříbro nevěřím. To už opravdu spíš na nějaké ty LC vlastnosti kabelu. Případně snad ještě na RC člen na svorkách repro.
Něco jako měli u Dynaudio. Ale to už je tak staré, že to asi znáš.

https://6moons.com/audioreviews/ring/ring.html

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů