Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Oldear
Příspěvky: 1548
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od Oldear »

zingali

Popsal jsi to přesně, jasně a to platí. Pouze s poznámkou, že pro kvalitní domácí poslech je nutné mít zvukově zrealizovanou poslechovku, nejlépe profesionálem.
Jako vášnivý posluchač klasiky potvrzuji, že na koncertu je to vždy jiné, než v domácích podmínkách na sebelepší a sebedražší aparatuře a bednách - prostě např. tympány ( chceteli kotle ) se tam "nevejdou".

zingali
Příspěvky: 144
Registrován: 23 úno 2016 15:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od zingali »

No jasně, taky barvy nástrojů, jemnej drajv apod. - tohle napodobí jen nejlepší nahrávky. Poslechovku se zrovna snažím doladit, zatím měřím jen ušima...

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

audafreak píše:
17 lis 2022 10:57
Ten efekt u dentální hygieny svědčí o tom, že problém bude nejspíše přímo v uchu. Správně jste se vyjádřil o masáži, opravdu jde o určitý druh masáže způsobený pohybem obličejového svalstva. U mne se někdy změnil tón pískání či jiné zvuky po otevření úst dokořán.
Patrně jsou poškozeny buňky v uchu zodpovědné za vnímání těch vyšších kmitočtů. Mám to dost stejně, jednu dobu mne doslova píchaly do uší sykavky a činely apod. Konzultoval jsem to i s neurologem. Řešil jsem to neposloucháním některé hudby, ničeho, co obsahuje mnoho vysokých kmitočtů (vůbec ne bílý šum), nic nahlas, určitě ne na sluchátka, to je zrádné, pobyt v přírodě. Po pár měsících se to "spravilo" a uši se uklidnily. Patrně ty konkrétní sluchové buňky nadobro odumřely ;) .
Kvalitu nahrávky či aparátu bych ve vašem případě asi neřešil.
Přesně - když otevřu pusu, zvuk tinnitu se naprosto zřetelně mění. Otázka je, jestli se to uklidní, když mám půl hodiny otevřenou pusu. Taky bych řekl, že jsou poškozeny buňky, které mají na starost vnímání vyšších kmitočtů. Zatím jsem se to tu neodvážil napsat, že zase budu za blázna, ale když si ucpu nos, zavřu pusu a fouknu ven, levý bubínek mi trošky vyskočí ven a okamžitě slyším vyšší kmitočty. Právě nevím, jestli to tak má i zdravý člověk, že vypuzením bubínku ven se nějak otevře prostor pro slyšení vyšších kmitočtů, nebo mám permanentně zalehlý levý ucho. Na ORL mi řekli, že mám bubínky normální a o nějakým zaléhání a vyšších frekvencích se se mnou odmítli bavit. Proto mám v plánu naslouchátko , kde si nastavím mikrofon u levýho ucha tak, aby zesílil veškeré vyšší kmitočty. To pak ve výsledku prakticky přehluší tinnitus, který mi tam straší právě někde kolem 8 až 10 000 Hz.

Tak to je hustý, že vám tinnitus ustal po několika měsících, já to mám už přes rok, ale taky se mi zdá, že to není tak strašně dráždivý jako na začátku. Pamatuju si, že když jsem si měsíc dva po vypuknutí tinnitu pouštěl do sluchátek hudbu, tak jsem k tomu měl jako bonus nepříjemný divný vysoký frekvence, nedá se to moc popsat, ne pískání, ale něco špatně a bylo to někde kolem 8000 Hz. řešil jsem to tak, že jsem si k hudbě pouštěl šum v té frekvenci, takže to znělo jako poslech hudby z FM rádia, který není dobře vyladěný. Nedávno jsem si do sluchátek pouštěl hudbu a žádný tinnitus jsem už vůbec neslyšel, vůbec v poslední době mi stačí slyšet dobře výšky a tinnitus to utopí. Jenže pokud mám levý ucho lehce zalehlý, výšky tam chybí a místo toho je tinnitus. No těším se na to naslouchátko. A třeba ty buňky chcípnou, jak říkáte, a bude klid.

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

ayman píše:
19 lis 2022 00:14
ruinin píše:
18 lis 2022 15:40
Tak abych nekecal, našel jsem vinyl koncert pro klavír , trubku a smyčce od Šostakoviče, tutéž, identickou nahrávku jsem našel na deezeru v kvalitě mp3 320 kb/s.

Pouště jsem si to z reproduktorů stejná hlasitost, pak jsem ještě zkoušel pustit si to do sluchátek Sennheizer 555, který m vždycky stačily a vyhovovaly. Za "boha" jsem nebyl schopen poznat rozdíl. Přepínal jsem si na zesilovači pořád dokola vinyl, pc, a ž jsem už nevěděl, jestli poslouchám vinyl nebo pc. Z toho mi vyplývá, že moje uši nejsou schopné rozeznat kvalitní nahrávku na vinylu od mp3. Ale moje uši sakra rozeznaj rozdíl mezi kvalitními a průměrnými reproduktory. Takže ať mi nikdo neříká, že mp3 je na vině, že cvrčci nebo voda nezní věrohodně. A nebo 320 kb/s nestíhá zvuk cvrčků nebo vody. Ještě dodám přesný typ reproduktorů, subwooferu a zesilovače, který používám.
Promiň, ale pokud vím, Deezer už poskytuje pouze službu Premium, což je CD kvalita, 1411 kbps nerozumím tedy jak jsi mohl srovnávat Deezer v kvalitě 320 kbps...

Kopíruju z dnešního stavu webu aplikace Deezeru, kterou mám předpalcenou - mám tam zvolenou Better a Lossless quality

Audio Quality
Standard
128kb/s
Better
320kb/s
High Fidelity
Lossless quality

ayman
Příspěvky: 259
Registrován: 06 bře 2016 22:49
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ayman »

Ok, rozumím. Pravda je že, některé nahrávky jsou k dispozici pouze v nižší kvalitě.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od audafreak »

ruinin píše:
19 lis 2022 21:02
Na ORL mi řekli, že mám bubínky normální a o nějakým zaléhání a vyšších frekvencích se se mnou odmítli bavit. Proto mám v plánu naslouchátko , kde si nastavím mikrofon u levýho ucha tak, aby zesílil veškeré vyšší kmitočty. To pak ve výsledku prakticky přehluší tinnitus, který mi tam straší právě někde kolem 8 až 10 000 Hz.

Tak to je hustý, že vám tinnitus ustal po několika měsících, já to mám už přes rok, ale taky se mi zdá, že to není tak strašně dráždivý jako na začátku.
Myslím, že jsme se nepochopili. Tinnitus mi nezmizel, naopak se mírně zhoršuje, zmizela ta bolest bolest při poslechu některých vysokých frekvencí a zároveň se snížila max syšitelná frekvence na 10kHz. Dva roky předtím to bylo 14kHz.

Naslouchátko bych fakt nebral, tím si to ještě zhoršíte. To, co je poškozené, by se nemělo nadměrně namáhat. Můžete si tím uškodit. Se zlomenou nohou taky nepoběžíte maraton.

Pokud slušně slyšíte alespoň 4kHz, jste pro ORL nezajímavý - zdravý. Mluvenému slovu dobře rozumíte a příkazy v práci tudíž plníte, takže jste OK. ;)

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

Naslouchátko nebrat - jenže ona ho předepisuje u nás nejlepší expertka na tinnitus. Jedno stojí i 40 000, takže pár třeba 80 000. Jsou tam speciální programy na tinnitus, nastavíte si, jaký šum, jak hlasitě, budete celý den poslouchat, říká se tomu tinnitus retraining therapy, učíte mozek přestat vnímat tinnitus, s pomocí toho šumu. V jednom uchu špatně slyším vyšší frekvence, mikrofon v naslouchátku je zesílí, takže v obou uších bych pak měl slyšet stejně. Třeba při poslechu hudby z reproduktorů by to bylo dost fajn, protože jinak bych si vlastně musel na zesilovači nastavit jinak výšky v levým a pravým kanále a to můj zesilovač neumí.

Fidji99
Příspěvky: 1144
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od Fidji99 »

Tie nasluchatka ma moj 75 rocny otec, myslim, ze este drahsie [jedno som kupoval ja, jedno sestra a bolo to okolo 2.500 eur za kus].
Na skvalitnenie bezneho zivota - neopisatelne, napr TV ma o polovicu tichsie. Ale napriklad hudbu [ani v aute] uz s nimi neznesie. ALe to je mozno uplne ina situacia ako je tvoja.

Inac ja mam tiez prepad ne jednej frekvencii na jednom uchu [ako skoro kazdy nad 30 rokov] a mam na svojej aparature osobny filter profesionalne pripraveny na zaklade audiogramu. Ale rozhodne to je vyrazne komplikovanejsie, ako "pridaj vysky v lavom repraku", aj ked to moj procesor dokaze. Mozog je uzasny nastroj a dokaze si strasne vela veci dopocitat. Tu by som sa netrapil.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od audafreak »

Řekl bych, že korigovat problém na nějaké frekvenci na jednom uchu na reproduktorech je logicky zvláštní. Taky jsem to zkoušel a nefungovalo to. Z toho jednoho repro to totiž slyší obě uši. V reálném životě to korigováno není a mozek se to naučí zpracovávat a vnímat normálně. Po hifisticku "zahoří se".

Naopak korigovat to trochu na sluchátkách celkem funguje. Tato funkce je pro sluchátka dokonce už dlouho zabudována v Android telefonech, přinejmenším Samsung. Vytvoří se váš audiogram a dle něj se pak zapne ekvalizace pro každé ucho zvlášť. Audiofil to ale nepoužívá, snaží se o bitperfect výstup do externího přenosného DAC nezávislý na Android sound output. To je mnohem větší přínos.

Co se týče naslouchátek, zamyslete se, jaká bude asi kvalita toho mikrofonu, elektroniky a měniče. Bez ohledu na cenu ;)
To je invalidní vozík pro ty, co nemohou chodit. Když si ukopnu a zlomím prst, nepotřebuji jej, omezoval by mne. *taktone*

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

Já prostě potřebuju aby moje levý ucho slyšelo výšky stejně dobře jako pravý, pak tinnitus skoro neslyším, v lepší dny neslyším vůbec. To je pro mě zásadní výhra. Než člověk vyplázne takovou sumu, může si to vyzkoušet. Pokud bych slyšel nějaký nesmysly a ne jasný, čistý zvuk v levým uchu jako v pravým, tak za to nebudu dávat tolik peněz, to je jasný. Ale taky potřebuju něco, co mi bude celý den do ucha pouštět nějaký příjemný, sotva slyšitelný šum, což se mi prostě z mobilních aplikací nedaří získat. Každopádně, jaká bude k valita mikrofonu, měniče, tak proč to má 20 kanálů, nějak mi nejde dohromady, že by na jednu stranu udělali přístroj s tak podrovným nastavením frekvencí a hlasitosti a dali do toho nějaký nesmyslně levný mikrofony. Slušný bluetooth earphone sluchátka s active noise cancelling sony mě stály 6000 kč - zvuk pro mě naprosto neutrální, noise cancelling funguje spolehlivě a dost razantně potlačí hluk v okolí, to celý za 6000. Tak bych čekal za 60 000 něco aspoň tak dobrýho, ne? Ale zajíce v pytli kupovat nebudu.

Liamee
Příspěvky: 439
Registrován: 16 kvě 2023 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od Liamee »

Fajn, hledej.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů